Zmena zákona

Zmena zákona

Zmena zákona a ako urobiť vhodnú kampaň, aby sa zmena podarila
Categories : Blog

Takto to je. Nemáme na to zákon. Povedala som raz, už ani neviem pri akej príležitosti pri nedeľnom obede.

Otec, ktorý musel mať vždy pravdu zakontroval. Ak je zákon zlý, treba ho zmeniť. Ak v ňom niečo chýba, treba to doplniť,…povedal a šiel si spraviť kávu. Spomenula som si na našu debatu neskôr, keď som už bola veľká a bola mamou. Priateľovej sesternici sa stala nehoda. Na kopci. Skončila v nemocnici v kóme. Nemala prilbu. Na Vianoce dostala takú trendy čiapku s veľkým brmbolcom. Nuž, na svahu jej uši od mrazu uchránila. Hlavu však nie. Zašla som do kuchyne a uvarila si kávu…

vymenme ciapky za prilby 3

Je zákon nedostatočný? Zmeň ho!

Prešlo pár mesiacov, bolo leto a popri práci, ktorú som riešila, som strávila i jedno príjemné popoludnie s kamarátkou. Ako debata pokračovala, dostali sme sa, ako inak, k deťom. Počuj Miri. Tvoj syn nosí na svahu prilbu? Lebo ten môj nechce. Kamošova neter skončila v kóme. Už pár mesiacov je v nemocnici. Celkom ma to dostalo. Náš zákon to nerieši. Tak som uvažovala, že by som to rada zmenila. Mirka sa na mňa zadívala. Chceš meniť legislatívu? Áno chcem. Aspoň skúsiť. Možno by pomohla informačná kampaň. Asi založím OZko.

Keď máte motiváciu…

Dali sme dovedna zopár ochotných ľudí a začali pracovať. Na informačnú kampaň bolo potrebné zohnať financie. Nik vám nedá priestor v médiách len tak, zadarmo. Aj keď sa jedná o ochranu zdravia a života detí. Vytvorili sme logo, spracovali prezentáciu a šla som „do terénu“. Ostala som prekvapená, ale našlo sa dosť firiem a inštitúcií, ktoré táto myšlienka oslovila. Boli sme totiž naozaj jednou z mála krajín, ktoré nemali ochranu zdravia a života detí pri zimných športoch riešenú v zákone. Značky ako O2, Volvo, Uniqua, SACR a ďalší boli kampaň ochotní podporiť.

Začali sme tlačovou konferenciou, spustili mediálnu kampaň. Na konci lyžiarskej sezóny 2013 sme sa rozhodli kampaň zopakovať. Vyšli sme i do terénu a v rámci Slovenska usporiadali niekoľko minipretekov. Odmenou bola lyžiarska prilba pre výhercov pretekov. V akvizícii pomohli printové médiá, rozhlas i televízie, ktoré nám venovali okrem plateného priestoru i svoj čas a redakčný priestor.

vymenme-ciapky-za-prilby-03
Chranme nase deti 1
vymenme ciapky za prilby 4
oz4

Zákon zmenený 

Na konci roku 2015 napokon zákon uzrel svetlo sveta. Lyžiarska sezóna 2015/2016 bola prvý krát v histórii otvorená s novou povinnosťou nosenia prilieb pre deti do 15 rokov. Informačná kampaň prispela k väčšej bezpečnosti našich najmenších.

Ďalšie články