Ako jednoducho prejsť na webovej stránke z http na https?

Ako jednoducho prejsť na webovej stránke z http na https?

Ako jednoducho prejsť na webovej stránke z http na https?
Categories : Blog

Možno ste zaznamenali, že od konca júla prišlo k zmene vnímania webov z pohľadu Google, ktoré nie sú zabezpečené. Ak sa vaša stránka zobrazuje v tvare http, tak by ste to mali rýchlo zmeniť.

Má to hneď niekoľko dôvodov, ktoré rozpíšeme nižšie. Okrem toho, že zabezpečený web vyzerá lepšie z pohľadu návštevníka a chráni vašu vzájomnú komunikáciu, má takýto web aj výhodu pre SEO.

Ako jednoducho prejsť na webovej stránke z http na https?

SSL certifikát bol vytvorený pre bezpečnosť webov. Ide o to, aby ste si zabezpečili komunikáciu medzi vašou webkou a návštevníkmi vášho webu. Vďaka bezpečnostnému certifikátu budete jednoznačne identifikovaní ako dôveryhodná stránka a SSL certifikát vám napomôže tiež vylepšiť si pozíciu pri organickom vyhľadávaní.
SSL certifikát je v princípe šifrovanie, ktorým uchránite dáta proti zneužitiu treťou stranou. O čo by napríklad mohlo ísť? Predstavte si, že váš web je nezabezpečený (http)a má eshop. Klient zadáva na stránke svoje osobné údaje, alebo platbu kartou. Alebo máte na stránke kontaktný formulár, ktorý vyžaduje napísať osobné údaje (meno, priezvisko, mail, telefón, adresu…) Ku všetkým údajom sa môže dostať kedykoľvek tretia strana. A to nie je dobrá správa. Ani pre vás, ale ani pre vášho návštevníka/klienta. To, že je to v rozpore s GDPR, ktoré vás zaväzuje k ochrane osobných údajov už ani nejdeme spomínať…

Ako jednoducho prejsť na webovej stránke z http na https?

Ako jednoducho prejsť na webovej stránke z http na https?

Ako postupovať v prípade WordPress a hostingu na Websupport?

Ak pracujete s wordpress CMS, postup je pomerne jednoduchý. Nainštalujte si napríklad plugin, ktorý sa volá REALLY SIMPLE SSL https://wordpress.org/plugins/really-simple-ssl/. Ak by plugin nechcel „zahrať“, môžete vyskúšať presmerovanie pomocou .htaccess. Návod ako sa to dá nájdete na stránke Websupportu tu: https://www.websupport.sk/support/index.php?type=page&urlcode=497776&title=HTACCESS&r=1

Ak máte doménu a hosting vo Websupporte, je to super. Websuport poskytuje základný SSL certifikát bezplatne. Nájdete ho pod označením Let ´s encrypt.
Pomocou návodu, ktorý nájdete tu, si ho viete v admin rozhraní nainštalovať.

INŠTALÁCIA: https://www.websupport.sk/support/604278-Aktiv%C3%A1cia-Lets-Encrypt-certifik%C3%A1tu

Po inštalácii nezabudnite na presmerovanie. Aby váš návštevník načítal stránku v tvare https je potrebné vykonať úpravu. Tu nájdete presný popis ako na to.
PRESMEROVANIE: https://www.websupport.sk/support/527036-Presmerovanie-na-https-Prefix-po-pridan%C3%AD-SSL-certifik%C3%A1tu

Nastavenie a zmena z http na https v Google analytics

Asi najjednoduchší spôsob je prepnúť nastavenie v Google Analytics. V prípade, že ste admin a máte najvyššie práva pre zmeny, tak nájdete v ľavom dolnom rohu ozubené koliesko, v ňom nastavenie služby a potom už len prepnutie z http na https.

Po úspešnom prechode z http na https bude potrebné pridať novú službu pre https. Pôvodná služba, ktorá bola s nastavením http bude slúžiť iba pre skontrolovanie dát. Nové dáta budete zbierať v novej službe https. Pridanie zrealizujete nasledovne:

1. kliknite na tlačítko Pridať službu
2. zvoľte web a skopírujte sem názov domovskej stránky https
3. overte vlastnícke práva

Verím, že otázku ako jednoducho prejsť na webovej stránke z http na https sme zodpovedali. 
Martina Valachová

Ďalšie články